Вести СВЕТ

Јапонскиот премиер прогласи вонредна состојба во Токио и шест други области во земјата

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе прогласи вонредна состојба во Токио и шест други области во земјата во период од еден месец, поради пораст на заболени од коронавирус.

– Тоа што го одлучив, бидејќи имаме ситуација од која се плашевме, ќе има сериозно влијание врз животот на луѓето и економијата… Прогласувам вонредна состојба, рече Абе.

Мерката не предвидува целосна блокада, како во други делови на светот, но им овозможува на локалните власти да ги повикаат луѓето да останат дома и да повикаат на затворање на фирмите.

Поврзани вести

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

user4

Шеесет и пет годишна жена премолчила за „фаталниот роденден“: Десет доктори и медицински сестри испратени во карантин

Младеновиќ: Иднината на секоја демократија во Србија ќе се брои во годините што Вучиќ ќе ги помине во затвор

Лекови на рецепт од денеска во која било аптека и во кое било време од месецот

Влатко Зорба

Официјално: Патниците го напуштаат крузерот „Дајмонд принцес“ по две недели карантин (видео)

Никола Поповски

Група тешко вооружени мажи без идентификација стражарат пред Белата куќа

Stefanija Kuzmanovska