Вести СВЕТ

Како коронавирусот влијаеше врз кинеската култура и уметност?

Забранетиот град е затворен, Хонгконгшкиот Art Basel e откажан: Епидемијата на Коронавирус затвори туристички места и ги откажа културните настани, како во Кина така и надвор.

Епидемијата на коронавирус продолжува да се шири, така што ниту кинеската културна и туристичка индустрија не поштедени. Додека провинцијата Хубеј и нејзиниот главен град се најтешко погодени ,културните активности низ целата земја полека почнуваат да умираат.

„Чувството за криза драстично расте“, вели Ду Сиен, 42-годишен сликар, уметник и помошник директор на музејот во Шангај. Тој во изјава за Дојче веле кажува : „Луѓето веруваат дека ќе има значителни негативни последици за културата и туризмот“.

Коронавирусните стравови ги затворија повеќето простории во кинеската галерија, дури и надвор од континентот. Хонгконгшкиот саем за уметност Art Basel, закажан за средината на март, еден од најпознатите светски уметнички саеми и најважниот центар за модерна уметност во Азија, беше откажан и одложен за следната година.

Во источниот дел на кинеската престолнина, е живата уметничка област „Дашанџи“, позната и како „Уметничка зона 798“. Малите занаетчиски продавници ги исполнуваат улиците и галериите покажуваат изложби на стара фабрика. Некои од најпознатите кинески уметници тука ја покажуваат современа уметност и мултимедијални инсталации, од фотографија и видео до слики и скулптури.

Хуанг Минг, кинеска уметничка која веќе ја покажа својата работа во галерии во Берлин, има планови за самостојна изложба во јули во Германија. „Се надевам дека дотогаш животот ќе се врати во нормала“, вели уметникот. „Животот продолжува сега како некој да го притиснал копчето за пауза“, рече младата жена.

Културната парализа влијае и настани надвор од Кина. Новогодишниот концерт на кинеската опера, што требаше да се одржи на 19 февруари во Берлин, е откажан бидејќи музичарите и изведувачите не смеат да ја напуштат земјата. Кина сериозно го ограничи учеството на 70-тиот меѓународен филмски фестивал во Берлин, кој започнува на 20 февруари.

Со избувнувањето на епидемијата на коронавирус , строгите барања за патувања и задолжителните карантини што стапија на сила оваа година, би можеле да бидат катастрофални за културниот живот во Кина и туризмот.

Кристијан Шмит, германски новинар кој живее во Пекинг од 2005 година, пишува за германскиот весник „Дер Фритаг“ и раскажува како запрел животот во кинеската престолнина.

„Културни настани се откажани, театри и музеи се затворени, а премиери на филмови нема“, вели тој. Шмит и неговата сопруга ретко го напуштаат својот стан, носат маски, очила и нараквици. „Единствено место каде можете да запознаете луѓе се супермаркетите“, вели Шмит.

Дојче Веле

Поврзани вести

Заради крвавење во мозокот во болница е примен поранешниот американски претседател Џими Картер

Шпанскиот премиер: Ексхумацијата на Франко е крај на јавното глорифицирање на диктаторот

Maja_Serafimova

„Big Sleep Out“ – Светска акција за поддршка на бездомниците

Maja_Serafimova

Предупредување од сеизмолозите: Утре можен земјотрес во Дубровник

Могерини за последен пат ги кани лидерите од Западен Балкан на работна вечера

Maja_Serafimova

Повторно одложено рочиштето за екстрадиција на Пуџдемон