Регион СВЕТ

Кантримен: Белград да одлучи меѓу Русија и ЕУ

Србија не може да очекува да ги ужива привилегиите и одговорностите на членството во Европската унија, кога нејзиното владеење на правото и транспарентноста се на ниво на Русија и Кина, оцени поранешниот американски дипломат Томас Кантримен за Гласот на Америка.

– Белград треба да одлучи дали сака да го прифати стандардот на транспарентност и владеењето на правото на Европската унија или сака да се прилагоди на олигархискиот, недемократскиот и неслободниот модел на Русија на Путин, рече Кантримен, кој е високо позициониран член на невладината Асоцијација за контрола на оружјето.

Според него, не може да се имаат две работи во исто време.

– Србија не може да очекува да ужива привилегии и одговорности на ниво на членство во Европската унија, кога нејзиното владеење на правото и транспарентноста се на ниво на Русија и Кина, рече Кантримен.

Поврзани вести

Адвокатите на Асанж: Проблемите да најдеме време за состаноци со Џулијан се причина за одложување на случајот

Никола Поповски

Харадинај: Не е во ред да се злоупотребува ситуацијата со лицата кои се засолнија во Косово по силниот земјотрес во Албанија

Maja_Serafimova

Цела Хрватска на нозе: Се бара бикот Џери кој побегна од кланица!

Maja_Serafimova

Додик: Еден од најтешките периоди, Република Српска нема да дозволи да биде елиминирана

Никола Поповски

Ресторан послужил торта со марихуана на погреб

user4

Претседателски избори во Романија, фаворит актуелниот шеф на државата Клаус Јоханис

Влатко Зорба