Вести СВЕТ

Кои ризични групи ќе бидат предмет на ограничувања при вакцинирањето против коронавирус?

Ограничувањата за вакцинацијата против Ковид-19 може да се однесуваат на помали групи со примарни имунодефициенции, изјавил академикот на Руската академија на науките, Александар Караулов.

„Автоимуните, ревматолошките, па дури и онколошките болести нема да имаат контраиндикации“, нагласи академикот.

Одговарајќи на прашањето на РТ за компатибилноста на вакцините против грип и коронавирус, научникот известил дека веќе се случува вакцинацијата против грип.

„Бидејќи за четири недели ќе можете да ја примите и вакцината против Ковид-19. Нашата вакцина (Спутник V) вклучува две инјекции со разлика од 21 ден. И, ако некој од оваа ризична група (со примарни имунодефициенции) пневмококна вакцина може веднаш да ја прими“, рекол експертот.

Караулов истакнал дека научното општество разговара за периодот на важење на вакцината Ковид-19. Руската вакцина е таа што овозможува да се утврдат критериумите за вакцинација и ризичните групи.

Поврзани вести

Путин: Ердоган ги објасни целите на турската операција во Сирија

Maja_Serafimova

Мета поднесе кривични пријави за највисоките функционери на Министерството за правда

Никола Поповски

Во Хирошима ќе бидат урнати зградите кои ја издржаа атомската бомба

Влатко Зорба

Француската вакцина против коронавирус ќе чини помалку од 10 евра

Stefanija Kuzmanovska

Поради протестите откажан новогодишмиот огномет во Хонг Конг

Maja_Serafimova

Нетанјаху и Ганц разговараа за формирање вонредна влада заради коронавирусот