СВЕТ

Коронавирус: САД надминаа 30.000 смртни случаи, над 90.000 починаа во Европа

Бројот на заразени ширум светот вчера надмина 2 милиони. Досега починале вкупно 134.616 лица.

Најмногу заразени и мртви има во САД. Инфицирани се 644.000 луѓе, а над 30.000 починаа како резултат на коронавирусот.

Вчера, Доналд Трамп одлучи дека Соединетите држави привремено нема да го финансираат СЗО заради, како што рече, „нивниот катастрофален лош одговор на коронавирусот“.

Европа има над 90.000 смртни случаи од „КОВИД-19“, што е над 65% од вкупните смртни случаи во светот.

Поврзани вести

Ќерката на Сулејмани се закани со напад врз американските воени сили на Блискиот Исток

Фаучи: Ќе бидам задоволен од вакцина што ќе биде од 70 до 75 проценти ефикасна

Скандал на состанокот на Вархеји со Дачиќ: „Кутиш додека се ограбуваат манастири на Косово“

Никола Поповски

Градоначалникот на Њујорк до федералната Влада: Недела е денот Д, испраќајте помош

Во Србија има 97 лица заразени со коронавирус

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус