СВЕТ

Коронавирусот досега однесе повеќе од 22.000 животи

Пандемијата на коронавирус однесе повеќе од 22.000 животи досега, а најмногу во Италија каде починаа 7.503 лица, наведува „бе92“.

Кина успеа да ја стави под контрола епидемијата која во декември започна од градот Вухан, но епицентарот се пресели во Европа.

Во моментов најтешка е ситуацијата во Италија, во која претходните денови вирусот однесе повеќе од 600 животи.

Според најновите податоци, за 24 часа во Шпанија починаа 442 лица, а 56.118 се заразени.

Епидемијата се рашири и на другите континенти, со што бројот на заразени лица во Америка достигна 68.581.

Најтешката состојба во САД е во Њујорк.

Еден од илјада Њујорчани е веќе заразен, што значи дека вирусот се шири побрзо отколку во Италија и Иран.

Поврзани вести

Финската влада двојно ќе ја зголеми должината на платеното породилно отсуство за татковците

Бугарија и Грција – први во ненавремено плаќање на сметки во ЕУ

Никола Поповски

Ердоган со охрабрувачка порака: Турција ќе го забави преносот на вирусот за две до три недели

Никола Поповски

Конгресмените го повикаа Трамп да ги заштити Курдите

Maja_Serafimova

Борис Џонсон се закани: Ќе го повлечам законот за Брегзит и ќе свикам општи избори!

Maja_Serafimova

СЗО: Невозможно е да се предвиди како ќе се шири новиот коронавирус