Регион СВЕТ

Котор гореше по бакљадата за Денот на независноста на Црна Гора (ВИДЕО)

Пожарот на ридот Сан Џовани во Котор, кој избувнал поради бакљадата по повод одбележување на Денот на државноста на Црна Гора на ридовите на тој град, бил изгаснат по неколку часа, јавуваат подгорички Вијести.

Ридовите се под заштита на УНЕСКО уште од 2017 година.

Во оваа област се наоѓа и бастионот на Св. Роко и црквата на Пресвета Богородица, како и тврдината на Свети Јован.

Синоќа беше организирана бакљада во тој дел на Котор, па пожарот гореше од врвот на Сан Џовани до предниот дел на градот јавува подгорички Вијести.

 

 

Поврзани вести

Инциденти на грчко – турската граница меѓу мигрантите и полицијата

Ердоган апси се по ред, зад решетки уште 149 пучисти (ВИДЕО)

САД испраќаат засилување од илјадници војници на Блискиот Исток

Лавров: Западните земји потписнички на иранскиот нуклеарен договор мора да се придржуваат кон своите обврски

Земјите од регионот донираа за обнова на Албанија по катастрофалниот земјотрес

Во Сараево прогласена „узбуна“ заради загадувањето на воздухот

Ивана Рамаданова