ЕУ СВЕТ

Кремљ систематски ќе им мери температура на учесниците на собири на кои е присутен Путин

Кремљ денеска соопшти дека систематски ќе им мери температура на учесниците на собири и состаноци на кои е присутен претседателот Владимир Путин како превентивна мерка во борбата против новиот коронавирус.

– Тоа е мерка на претпазливост, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, откако пред официјален настан денеска на новинарите им беше измерена температура.

Од почетокот на епидемијата на новиот коронавирус во Кина, Русија презеде серија мерки, меѓу кои и затворање на копнената граница со Кина, долга 4.250 километри.

Поврзани вести

Повеќе од 250 илјади луѓе ги напуштиле своите домови во Сирија

Дебелината е ризик број еден од компликации и хоспитализација поради коронавирус кај луѓе над 65 години

Макрон: Негирањето на Израел како држава е нова форма на антисемитизам

Viktor Jovanov

Коронавирус во Италија: Починале 683 лица во изминатите 24 часа

Српски психијатар ги труел колегите со торта со лекови поради невозвратена љубов

Најмалку 50 претставници од главниот Центар за пребројување на гласови во Шри Ланка завршија во болница заради труење со храна