Регион СВЕТ

Кривокапиќ: Ѓукановиќ станал комита, но не знам колку е тоа изводливо

Лидерот на коалицијата „За иднината на Црна Гора“, Здравко Кривокапиќ, изјави дека е убеден дека ќе има мирно предавање на власта, иако секогаш има притисоци, што, како што оцени, е природно за Црна Гора. Во врска со наводите на Мило Ѓукановиќ дека ќе ја брани Црна Гора „дури и од шума ако е потребно“, Кривокапиќ вели дека не знае „колку е тоа изводливо“.

Кривокапиќ смета дека духот на слободата во Црна Гора е многу јасен и дека тоа може да се види на секој чекор.

„Сепак, 30 годишното владеење, кое и покрај сите денешни чекори на демократскиот принцип, беше најмалку демократско. Владата беше таа што ги зеде предвид само индивидуалните интереси и ја доведе Црна Гора во тешка економска состојба“, посочил Кривокапиќ за РТС.

Тој е убеден дека ќе има мирно предавање на власта, иако секогаш има притисоци, што, посочува, е природно за Црна Гора.

„Изненаден сум од изјавите што ја враќаат Црна Гора во периодот кој ни се припишува, а тоа е разбојништвото, поточно комитското движење, па сега можете да видите од каде идејат за Комитите ако претседателот Ѓукановиќ рече дека ќе се приклучел од некои шуми. Не знам колку е сега изводливо“, вели Кривокапиќ.

Поврзани вести

Српскиот претседател Александар Вучиќ поминал два дена на апарати

Влатко Зорба

Бил Гејтс го критикуваше Трамп поради одлуката да запре со финансирање на СЗО

Помпео: САД се понудија да му помогнат на Иран со коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Епидемијата со коронавирус во Италија уште е во пикот: Пораст во бројот на починати

Рама: Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста и заедно да се справиме со состојбата

Тачи престојува во официјална посета на САД

Влатко Зорба