Регион СВЕТ

Купуваш стан во Тиват и добиваш црногорско државјанство

Компанијата „Адриатик Маринас“ од Тиват веќе го претстави на пазарот недвижниот имот од комплексот наречен „Boka Place“, нов дел од луксузното наутичко и туристичко одморалиште Тиват, Порто Монтенегро, иако изградбата ќе започне дури на крајот на годината, пишуваат подгорички Вијести.

Во огласот се вели дека странските купувачи на станови и деловни простории, ќе добијат бесплатно и црногорско државјанство.

Владата неодамна го вклучи проектот „Boka Place“ на „Список на приоритетни проекти од областа на туризмот“, кој на инвеститорите им дава голем број административни и фискални придобивки за реализација на овие проекти, а една од нив е можност за оние кои ги вложуваат своите пари во овие проекти да добијат и црногорско државјанство.

Станува збор за доделување државјанство „со прием за спроведување на посебна програма за инвестирање од особено значење за стопанскиот и економски интерес на Црна Гора“, која е познат меѓу странските инвеститори во Црна Гора како ЦБИ (државјанство од страна на инвестиции). Затоа, Порто Монтенегро, како дополнителна придобивка кога продаваат недвижнини во „Boka Place“, ја рекламира можноста нивните нови сопственици, покрај станот, да добијат и црногорски пасош, пишува Вијести.

„Тука, како купувач на еден или повеќе имоти за исполнување на минималниот услов за инвестиција од само 450.000 евра, можете да добиете црногорско државјанство и пасош кој е рангиран на 34-то место во светот во однос на глобалната мобилност“, велат од одделот за продажба на Порто Монтенегро.

Најмалиот стан чини 190 илјади евра

Структурата на недвижнините што веќе им се нудат на купувачите преку продажната услуга на Порто Монтенегро вклучува студија, еднособни, двокреветни и трокреветни апартмани кои чинат од 190.000 до 347.000 евра, додека цените за трокреветните апартмани со луксузни апартмани не се објавуваат во брошурата и се даваат само на заинтересираните клиенти.
Патем, Порто Монтенегро проценува дека изградбата на овој комплекс, кој ќе создаде 96 нови работни места, ќе чини скоро 50 милиони евра, а сè треба да заврши во пролетта 2023 година.

 

Поврзани вести

Почина јапонскиот педијатар Кавасаки, кој откри ретка детска болест

Забрана за патувањa: Зошто Тајланд продолжува да ги прима кинеските туристи и покрај опасноста од коронавирусот?

Никола Поповски

Северна Кореја одбива да го затвори хостелот во нејзината амбасада во Берлин

Столтенберг: Не е во ред да постои сомнеж во безбедносната гаранција на Западната алијанса

Maja_Serafimova

Италијански весник тврди: 80 отсто од руската помош за Италија е бескорисна

Путин потпиша указ за составот на новата Влада предводена од Мишустин