Регион СВЕТ

Курти за промената на границата: Планот пропадна, но идејата не е мртва

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека проектот за размена на територија и промена на границите на територијата на Косово пропаднал во рамките на дијалогот со Србија, но дека идејата не е мртва.

Во интервју за „Зидојче Цајтунг“, тој предупреди дека косовските власти треба да бидат претпазливи, бидејќи ваквите одлуки ќе ја отворат „Пандорината кутија“, пренесува Танјуг.

Тој рече дека не е против дијалогот со Србија, но дека рече дека процесот треба да се заснова на јасни принципи, кои се обврзувачки за двете страни.

„Србија мора да ја прифати реалноста: Косово е независна држава. И, не можеме да се вратиме во времето на Слободан Милошевиќ. Колку порано тие ќе ја прифатат, толку подобро и за двете страни“, рече Курти.

На прашањето за идејата за пристапување на Косово кон Албанија, Курти рече дека одлуката треба да ја донесат граѓаните на референдум во обете држави и дека сè „треба да се направи мирно, демократско и транспарентно“.

Поврзани вести

Шведска: Родители заковале табли на вратите, ги држеле децата затворени со месеци поради коронавирусот

Никола Поповски

Путин со нови мерки во борбата против вирусот: Медицинските работници ќе добијат додаток на плата од 25.000 до 80.000 рубљи

Помпео со директна закана: САД ќе ги казни државите во кои Американците умираат од коронавирус

Никола Поповски

Околу 200 лица сослушани во врска со случајот Навални

Stefanija Kuzmanovska

Во Косово починаа уште 10 лица од коронавирусот

Влатко Зорба

„Фуџифилм“ развива нов тест за коронавирусот што треба да овозможи резултатите да се знаат по само два часа