Вести СВЕТ

Лажен Хитлер го години ги мамел Американците: Му плаќале за да ја преземе власта во САД и да го освои светот и универзумот

Американскиот весник „Дејли Бист“ ја објави приказната за Вилијам Џонсон, црн рудар од американската сојузна држава Кентаки, кој во текот на 10 години по Втората светска војна, ги измамил луѓето со тоа што се претставуваше како Адолф Хитлер и од нив добивал донации, кои му биле неопходни за спроведување на план за доминација со Америка, светот, па дури и универзумот.

Според пишувањата на весникот, во средината на 1945 година, само неколку месеци откако Хитлер се самоубил во неговиот бункер, се појавиле гласини дека германскиот диктатор преживеал и се криел надвор од Германија со својата љубовница Ева Браун. Според анкетата, во 1947 година, 45% од Американците верувале во тоа. Луѓето тврделе дека го виделе Хитлер на неонацистичките митинзи во Колумбија, па дури и во подморници во Аргентина и Бразил.

Планови „Фирерот бр. 1 “да ги освои светот и универзумот

Од 1946 до 1956 година, некои американски граѓани добиле писма од Хитлер, кој се нарекол себеси „Фирер бр. 1 “

Авторот на писмата уверувал дека тој лично, Хитлер, кој преживеал заедно со неговата сега законска сопруга Ева, се населил во Кентаки и се подготвувал да ја преземе власта прво во САд, а потоа и во светот, за конечно да владее со универзумот.

За да се реализира тој план, како што напишал тој, биле изградени 116 тајни фабрики за производство на атомски бомби во Кентаки и Ајдахо, како и невидливи вселенски пунктови. Во исто време, во писмото се вели дека 36.000 Германци копале тунели кон Вашингтон.

Биле потпишани многу писма со имињата на Ева Браун, Ева Хитлер, началник на канцеларијата адмиралот Кеселринг и помошникот на Хитлер, А. фон Богоуловски.

Тој добил над 100 илјади долари за лажните ветувања

„Фирер бр. 1 “во писмата изјавил дека неговиот план успешно се спроведува и дека му е потребна помош со донации. Во замена за финансиска поддршка, тој им понудил на своите сојузници истакнати позиции во новиот режим, поточно, насловот „Фирер бр. 2 “и„ Фирер бр. 3 “за најголемите донатори. Другите донатори, тврди лажниот Фирер, би биле наградени со кралски титули и дипломатски функции.

Примачите на писмата, во 1956 година, му испратиле на „Фирер бр. 1 “најмалку 11 илјади долари, иако според проценките на Владата, реалната бројка е скоро 15 илјади долари (повеќе од 140 илјади долари земајќи ја предвид инфлацијата).

Откриена тајна по смртта на еден од донаторите

Еден од донаторите бил 70-годишен ѕидар од Вирџинија, по име Хубер, кој починал во првата половина на 1950-тите. По смртта на Хубер, неговите роднини откриле сметки за исплата на готовина во висина од 4.000 американски долари и неколку стотици писма од „Фирер бр. 1“.

Во едно од писмата, на Хубер му билае доделена титулата „Фирер бр. 2 “, како и функцијата командант на нацистичките трупи во идната држава, која ќе ги освои целата Земја и вселената.

Покрај тоа, како што се претпоставува, Хубер се сретнал со измамникот, но тој се претстави со своето вистинско име и ветил дека ќе биде медијатор во контактите со Хитлер.

Лажниот Фирер се изјаснил за виновен, но и дека соработувал со ФБИ

„Фирер бр. 1“ бил уапсен на 11 август 1956 година.

На крај произлегло дека станува збор за 61-годишен афроамерикански рудар и баптист од Кентаки, Вилијам Хенри Џонсон. Мажот ја признла вина, но негирал дека дејствувал за лична корист. Според него, тој бил приватен детектив и се обидувал да ги разоткрие субверзивните активности на некои организации, кои подготвуваа револуција во САД. Во исто време, рударот уверувал дека собирал пари по лична наредба на тогашниот директор на Федералното биро за истраги (ФБИ), Џон Хувер.

Точниот број на неговите криминални акти не е утврден. Џонсон бил обвинет за измама и осуден на три години затвор.

Според весникот, половина век по скандалот, имало многу малку публикации за Вилијам Џонсон. Во весниците немало никакви стории, а неговото име не се нашло во документите и архивите. Како што истакна истражувачот Кевин МекКвин, кој ја истражувал личноста на Џонсон, приказната за него е накратко спомената во неколку книги, но нема информации за такво лице, а неговиот случај во архивите на државната полиција во Кентаки и ФБИ како да не постои.

Поврзани вести

Сомнежи за коронавирус во Хрватска: Четири случаи за само два дена

Никола Поповски

Дали коронавирусот ќе биде оправдување за лажната временска прогноза?

Натпросечно топли месеци поради топлите океани

Во Келн, сепак, нема позитивни од коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Евангелистички свештеник почина од КОВИД-19 откако гордо покажа колку е преполна неговата црква

Грција со закани за вето во ЕУ ако во решението за Либија не е вклучено поништување на меморандумот со Турција

Никола Поповски