Регион СВЕТ

Лекар од Нови Сад си ги застрелал родителите во викендичка: Мештаните го паметат како херој

Д-р Зоран К. (48), од Сремски Карловци, кој вчера ги убил своите родители, помогнал во поплавите што ја зафатиле Србија пред шест години.

„Ова е вистинско време сите невработени колеги да покажат што знаат и што можат да направат, да ја покажат својата посветеност и посветеност на Хипократската заклетва, да им помогнат на нашите луѓе кои имаат потреба во областите како Крупањ и Раѓевина, кои сериозно страдааа“, изјавил тогаш Зоран.

Во интервју за „Новости“, тој изјавил дека е невработен општ лекар и дека посетил околу 700 домаќинства, носејќи им сигурност и верба во многу луѓе дека не се сами.

Неговите соседи и мештани се во неверување по злосторството што го сторил затоа што го паметат како херој кој им помагал на повредените за време на поплавата во Обреновац. Да потсетиме, вчера наутро ги убил своите родители Љубодраг (77) и Гордана (66) со истрели од ловчиска пушка во викендичка во населбата Дока.

Истрагата ќе утврди зошто ценетиот лекар кренал раце против родителите. Како и да е, мотивот за ова отежнатото убиство сè уште се утврдува дали тој го убил за профит или бил помалку разумен и несвесен.

Според неофицијалните информации, Зоран се расправал со неговите родители околу продажбата на викендичката каде што биле вчера наутро. Во бес, тој ја зел ловџиската пушка и ги застрелал родителите. Ги остави телата во викенд куќата, по што излегол и ја отстранил пушката.

Осомничениот ќе биде задржан во притвор до 48 часа и ќе биде изведен, со кривична пријава, пред високиот јавен обвинител во Нови Сад.

Поврзани вести

Побуна на народот во Будва после апсењата: „Од сите крадци што треба да ги уапсите, вие го најдовте најчесниот човек“ (видео)

Мигранти пронајдени во заклучена приколка на траект што пловел од Франција кон Ирска

Брнабиќ потврди: Србија во карантини 60 часа во текот на викендот

Влатко Зорба

Пожар во град во Чиле, најмалку 120 куќи се уништени

Maja_Serafimova

Шпанија: Воведен распоред за излез на улица за жителите, се зависи од возраста

Епидемиологот Тегнел: Наместо да се смеете на шведскиот модел на борба против ковид-19, подобро би било да научите нешто од него

Александар Петровски