Регион СВЕТ

Макрон испрати писмо до Курти: Бара укинување на таксите на српските производи за да се овозможи продолжување на дијалогот

Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин Курти во кое му честита за изборот на функцијата и притоа бара укинување на таксите на српските производи за да се овозможи продолжување на дијалогот, пренесува „Газета експрес“.

„Првиот чекор треба да биде продолжување на дијалогот, за кој сум подготвен да посредувам, преку организирање самит во Париз, наскоро, со лидерите на Косово и Србија, во соработка со канцеларката (Ангела) Меркел и високиот претставник на ЕУ, (Жозеп) Борел“, напиша Макрон во писмото што француската амбасадорка во Приштина Марин Кристин Бутел му го предала на Курти.

Макрон пишува дека продолжувањето на дијалогот подразбира акции од двете страни.

„Суспендирање на сто процентната такса од страна на Косово и прекинување на кампањата против признавање на Косово од страна на Србија“, напиша францускиот претседател.

Писмо до новоизбраниот косовски премиер Курти вчера испрати и  американскиот државен секретар Мајк Помпео во кое исто така му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да биде приоритет.

Поврзани вести

Кралицата Елизабета Втора: Приоритет на британската Влада е да излезе од Европска Унија на 31 октомври

Влатко Зорба

Вучиќ побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа

Влатко Зорба

Од загадување на воздухот во БиХ годишно умираат 5.000 луѓе

Влатко Зорба

Поради настаните во собранието на Црна Гора, се случи инцидент и во српското собрание

Maja_Serafimova

Предупредувања за драматично зголемен број прилив на илегални мигранти

Влатко Зорба

Шест години затвор за Санадер, две години за Хернади

Maja_Serafimova