Регион СВЕТ

Медиуми: Вучиќ му се заканува на народот со оружје доколку не ги почитува мерките и го злоупотребува коронавирусот

Дека вонредната состојба во Србија е злоупотребена од Александар Вучиќ, пишува и „Вашингтон Тајмс“, американски весник, во кој се вели дека претседателот на Србија ја користи ситуацијата со коронавирусот за „остварување овластувања кои не му припаѓаат“, со одобрение од Владата која „го усвојува неговиот предлог“, додека парламентот не функционира и народот е заплашен.

– Во Белград, Србија, војската е на улиците, патролира со пушки, запирање на секој што ќе се осмели да ја крши забраната за движење на национално ниво со цел да го сопре коронавирусот. Сето ова е – десет пати подраматично. Морничаво е да се замисли дека сцените од Србија, ако се совпаднат сите коцки, со соодветни услови и притисоци, можат да завршат во Америка, или каде било – пишува Вашингтон Тајмс, а пренесува „Direktno.rs“.

Во статијата се додава дека училиштата се затворени, на граѓаните им било наредено да останат дома, бизнисот е целосно запрен и полицијата апси секој што ги прекршил мерките. Покрај тоа, црквите се затворени и свештениците се апсат.

– Војниците патролираат по улиците со показалецот на пушките. Импровизираниот сместувачки центар, кој се состои од метални легла во редови, го чува војската, во кои се сместени заразени лица. Претседателот на Србија предупреди дека гробиштата во Белград нема да бидат доволни да ги погребаат мртвите ако луѓето ги игнорираат наредбите на неговата влада – пишува Асошиејтед Прес.

Текстот понатаму наведува дека тиранијата преовладувала во Србија. Вучиќ е обвинет за употреба на кризата со коронавирус со цел да ги добие овластувањата кои не му припаѓаат.

„Вашингтон Тајмс“ констатира дека Доналд Трамп нема да се заканува од Белата куќа дека ќе пука врз американските жители кои ги кршат наредбите да останат дома, но Србија може да и даде пример на Америка за тоа што се случува кога владата ќе преземе целосна контрола врз паничните ситуации.

– Америка не е Србија. Србија не е Америка. Но, владата е влада. Секогаш во владата има некој кој би користел кризните ситуации за лична корист и да ја зголеми својата моќ. Слободите не секогаш доаѓаат кога ќе се дојде до оружје. Понекогаш, тие доаѓаат тивко, во позадина, додека некој повикува на нешто поголемо, додека играте на картата за национална безбедност, па дури и во ерата на коронавирусот – истакнува овој медиум.

Заклучокот е повеќе од понижувачки за Србија.

– На крајот на краиштата, може ли некој да замисли дека свештеник во Америка ќе биде уапсен за вршење на својата служба во црквите?

Поврзани вести

СЗО: Клинички да се испита хербалната напивка од Мадагаскар против коронавирусот

Додик: Бајден ги мрази Србите

Никола Поповски

Сите мислеа дека ова е невозможно: Погледнете го најголемиот брод кој некогаш минал низ Коринтскиот канал! (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Трамп: Полицијата убива „повеќе белци“

Stefanija Kuzmanovska

Меркел: Следува пресуден викенд

Адвокатот на Ратко Младиќ тврди: Неговата состојба е критична

Влатко Зорба