Вести СВЕТ

Меркел ја одбила поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Германската канцеларка Ангела Меркел не ја прифатила поканата од американскиот претседател Доналд Трамп на неодамнешниот самит на Г7 „со оглед на целокупната состојба поради пандемијата“, изјави во саботата портпарол на германската Влада.

„Канцеларката му се заблагодарува на претседателот Трамп што ја покани на самитот на Г7 во Вашингтон кон крајот на јуни. Денес, со оглед на целокупната состојба поради пандемијата, таа не може да вети дека лично ќе учествува во Вашингтон“, изјавил портпаролот.

Трамп го организираше неодамнешниот самит на Г7 во Камп Дејвид, откако тој на почетокот на овој месец посочи дека попрво би имал средба лице-в-лице отколку преку видео-сесија.

Соопштението означува замена на одлуката донесена во март за откажување на состанокот на лидерите на Велика Британија, Канада, Франција, Јапонија, Италија и САД.

Трамп првично го планирал самитот во неговото приватен голф-ресорт во Флорида. Откако добил критики, го сменил местото на настанот и решил дека тоа да биде Кампот Дејвид покрај Вашингтон.

Поврзани вести

Продолжува хаосот во САД: Полицијата ги апси газдите на продавниците кои со пушки и мачети се бранат од демонстрантите (видео)

Русија: 44 проценти од позитивните лица немале симптоми на Ковид-19

Тунберг од Давос: Светските лидери не ги слушаат нашите барања за намалување на фосилните горива

Никола Поповски

По ЕУ, и амбасадите на Велика Британија и САД бараат формирање на нова косовска влада

Никола Поповски

Лавров: Европската унија покажа неможност за решавање на косовското прашање

На пат за Антарктикот се урна чилеански воен авион со 38 лица во него