ЕУ СВЕТ

Меркел се врати на работа по 12 дена минати во карантин

Германската канцеларка Ангела Меркел излезе од самоизолација и им се врати на своите државнички обврски, откако тестовите на коронавирус три пати по ред беа негативни, соопшти нејзиниот портпарол.

Меркел беше во самоизолација и работеше од дома откако на 20 март ја вакцинирал лекар за кого подоцна се утврди  дека е заразен со коорнавирус, наведоа британските медиуми.

Поврзани вести

По брутална интервенција на полицијата: Уште една смрт на Афроамериканец предизвика бес на јавноста (видео)

ИТАЛИЈА ПРЕД КОЛАПС: Повеќе од 600 лица починаа од корона во изминатите 24 часа

Stefanija Kuzmanovska

САД и Русија сакаат да склучат договор за контрола на вооружувањето, но и да ја привлечат и Кина

Maja_Serafimova

Европската комисија: Тестовите и корона-пасошите нема да имаат смисла при патувањата

Шпанија ги отвора границите за туристите од „безбедните“ земји

Северна Кореја повторно ќе одржува воени вежби на границата со Јужна Кореја