Регион СВЕТ

На Белградскиот саем сместени 49 заболени од коронавирус, меѓу нив и 10-годишно дете

На саемот во Белград се сместени 49 пациенти заразени од коронавирусот, а од нив 39 мажи и 10 жени. Меѓу нив е и најмладиот пациент, дете од 10 години, потврди државниот секретар во министерството за здравје на Србија, Берислав Векиќ.

– Детето не сакаше да се одвои од мајката, иако сакавме тоа да биде во КБЦ „Драгиша Мишовиќ“, рекол Векиќ.

Досега од Саемот се отпуштени 18 пациенти, бидејќи вториот тест покажал дека се негативни на коронавирус.

Во Србија досега се потврдени 900 заразени лица, 23 луѓе починале, а 43 се излечени.

Поврзани вести

Столтенберг ја повика Русија да ги исполни обврските за „Отворено небо“

Stefanija Kuzmanovska

„Ноје цирхер цајтунг“: ЕУ и Западот значително изгубија доверба и можност за влијание врз Балканот

user4

Црна Гора: Нема случај на заразени со коронавирус, апсење на сите што шират лажни вести

Никола Поповски

Коњуфца: Косово нема да аплицира за членство во Интерпол оваа година

Никола Поповски

Надмината е бројката од 25.000 починати: Нови 437 смртни случаи во Италија

Северна Кореја истрела повеќе ракети со краток дострел во Источното море