Регион СВЕТ

На свадба во Сплит заразени 11 лица, меѓу кои невестата, сватовите, членовите на бендот, фотографот…

Една свадба во Сплит стана вистинска жариште на коронавирусот. На свадбата се заразиле невестата, седум сватови, четворица музичари, фотографот, а по свадбата уште два контакти еден од заразените музичари, пренесува 24sata.hr.

Свадбите стануваат едно од најголемите жаришта на ширењето на вирусот, а Националниот штаб, како што пишува весникот, размислува за рестриктивни мерки за вакви собири. Дали тоа ќе биде намалување на бројот на луѓе на свадби или нешто друго, сè уште не е решено.

Како што известуваат, постои можност сите акутни случаи во Дубровник да бидат поврзани со одење на свадба во Загреб. Заразен е и тренер во теретана, кој исто така имал врски со таа свадба, исто така бил заразен, а неговата сопруга – интернист во болницата – сега е во изолација. Според претходните податоци, во округот Дубровник-Неретва има 24 активни случаи на коронавирус.

Поврзани вести

Откриено каде Хитлер сокрил 28 тони злато од Црвената армија?

Stefanija Kuzmanovska

Доаѓа невреме и голем температурен шок на Балканот

Никола Поповски

Русија трета во светот по бројот на заразени: 11 600 нови случаи во последните 24 часа

Италијанските сенатори изгласаа укинување на имунитетот на ултра десничарскиот лидер Матео Салвини

Пикот на заразата од коронавирусот во Германија може да се очекува дури во јуни

Нов Зеланд го победи коронавирусот: За прв пат нема новозаболени