Вести СВЕТ

Надмината е бројката од 25.000 починати: Нови 437 смртни случаи во Италија

Италија, една од државите најтешко погодени од коронавирусот, секојдневно се соочува со стотици починати од ова чудовиште.

Во последните 24 часа во земјата починале 437 лица, што е намалување од претходниот ден кога биле преброени 534 жртви.

Како и да е, иако бројот на смртни случаи е малку намален, сепак има зголемување на нови случаи – 3.370 случаи се регистрирани во Италија во последните 24 часа, за разлика од вчерашните 2.729.

Досега во оваа земја починаа 25.085 луѓе, со вкупно 187.327 заразени, што ја прави трета земја во светот – веднаш зад САД и Шпанија.

Поврзани вести

Фон дер Лејен: Турција мора да ги одалечи бегалците и мигрантите од грчката граница

Потврден е четвртиот случај на коронавирус во Италија

Никола Поповски

Принцот на Белгија позитивен на Ковид-19: Бил на забава во Шпанија

Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит

Maja_Serafimova

Во 2018 година на секои 15 минути било пријавувано силување во Индија

Во Франција починаa 653 луѓе за 24 часа од коронавирус, вкупно досега 13.832

Влатко Зорба