Вести СВЕТ

Нафтена компанија со контроверзна етикета: Прикажано силување на активистката Грета Тунберг? (фото)

Канадска нафтена компанија предизвика скандал откако се појави слика(етикета), на кое е прикажано силување на климатската активистка Грета Тунберг со нивното лого, пренесува The Week.

Компанијата X-Site Energy Services негираат поврзаност со контроверзната етикета.

„Тие се повеќе и повеќе очајни … Ова само докажува дека победуваме“, објави Тунберг на Твитер.

Компанијата е обвинета за производство на детска порнографија. Сепак, властите велат дека етикетата не ги исполнува критериумите за изрекување на казна.

Имено, според канадскиот закон, секое порнографско прикажување на личност под 18 години може да се смета за детска порнографија. Сепак, не е познато или конкретно е наведено дека лицето на етикетата е Грета Тунберг, па истрагата беше прекината.

За етикетата се дискутираше и во канадскиот парламент. Пратеникот Александар Булерис побара од владата да го осуди овој потег.

Покрената е и петиција со која се повикува раководството на компанијата да ги напушти своите позиции.

Поврзани вести

Нов Зеланд: 100 дена без ниту еден нов случај на коронавирус

Влатко Зорба

Kралицата Eлизабета нема да им се врати на своите кралски должности?

Хрватски научник: Вториот бран на коронавирус може да биде поопасен

Бурата Кијара денеска ќе ја погоди Велика Британија, ветрови и од 120 километри на час

Александар Петровски

Трамп: Се прави проценката на жртви и штети, ние имаме најмоќна војска насекаде во светот

Еден од највисоките кинески генерали: Ќе го нападнеме Тајван доколку се обиде да прогласи независност