СВЕТ

Најголем пораст на бројот на заразени во Франција од 30 мај

Во Франција вчера беа регистрирани уште 1.695 случаи на коронавирус, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828, според податоците објавени денес од Министерството за здравство на таа земја.

Вкупниот број на заразени со коронавирусот сега е 194.029, пренесува „Ројтерс“.

Министерството во соопштението соопшти дека бројот на пациенти во одделенијата за интензивна нега денес се намалил за четири, откако растеше два дена по ред.

Сега има 384 лица на одделенијата за интензивна нега во болниците во Франција.

Поврзани вести

Тројца поранешни американски претседатели на погребот на Џон Луис

Stefanija Kuzmanovska

Во светот регистрирани речиси 19 милиони случаи на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

ЕУ и Британија постигнаа договор за Брегзит: Договорот е фер и избалансиран

Maja_Serafimova

Лукашенко: Вирусот ги напаѓа само оние што вчера пиеле, а денес пушат

Хаос и во Грција поради Флојд: Демонстранти со молотови коктели ја нападнале амбасадата на САД во Атина (видео)

Корона-криза: Дали загадувањето придонесува за стапката на смртност?