СВЕТ

Најмалку 20 лица загинаа, а десетици се повредени во невреме во Пакистан

Најмалку 20 лица, меѓу кои 14 деца, загинаа, а десетици се повредени во невреме во Пакистан, каде што се урнати повеќе куќи, соопшти денеска локалната Служба за кризни ситуации.

Невремето го погодило северозападен Пакистан, во близина на границата со Авганистан.

Локалните медиуми јавија дека се оштетни повеќе од 50 домови во областа каде што врнел обилен дожд и снег.

Оваа зима во невремиња, лавини и поплави во Пакистан и Авганистан загинаа повеќе од 130 луѓе.

Поврзани вести

Индонезија: Неколку патници скокнале од траект во море од страв дека членови на екипажот се заразени со коронавирус (ВИДЕО)

Од утре Грција ќе почне со производство на заштитни маски

Трамп ги обвини медиумите за паниката со новиот коронавирус и падот на вредноста на акциите

Никола Поповски

Оклахома бара од Трамп да го прогласи коронавирусот за „божја работа“

Северна Кореја истрела повеќе ракети со краток дострел во Источното море

Макрон денеска го повтори ставот дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“