СВЕТ

Најново истражување: Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус

Децата имаат 44 отсто помали шанси да бидат заразени со коронавирусот отколку возрасните, покажа истражувањето спроведено од тим научници предводени од претседателот на Британскиот кралски колеџ за педијатрија и здравје на децата.

Тим научници прегледаа и анализираа 32 студии и открија дека децата и адолесцентите на возраст под 20 години имаат 44 отсто помали шанси да развијат секундарна инфекција на САРС-КоВ-2 отколку лицата постари од 20 години, пренесува „Ројтерс“.

Истражувањето наведува дека постојат прелиминарни евиденции дека децата помлади од 10-14 години имаат помала веројатност да бидат заразени со САРС-КoВ-2 отколку возрасните, како и дека адолесцентите се чини дека се приближно еднакво подложни на вирусот како и возрасните.

Поврзани вести

Санадер може да седи најмногу 3 часа во судница, бара пауза на секои 25 минути

Никола Поповски

Британија: Руски шпиони стојат зад труењето на Навални

Stefanija Kuzmanovska

Дали ќе се смират тензиите меѓу Анкара и Москва: Средба меѓу Чавушоглу и Лавров во Минхен

Никола Поповски

Сервер за состанокот во Вашингтон: Можен договор околу Трепча и езерото Газивода

Никола Поповски

Курц: Вирусот ќе нè следи со месеци

Stefanija Kuzmanovska

Амфилохије: Јас ќе ги пријавувам литиите за да ме апсат мене, а не свештениците