Вести СВЕТ

Најцрн ден во Франција: Помината е бројката од 3 000 починати од коронавирусот

Во Франција беше срушен негативниот рекорд за бројот на дневни смртни случаи од коронавирус, бидејќи 418 луѓе ја загубија борбата во последните 24 часа.

Така, бројот на смртни случаи се зголеми на 3.024 од почетокот на пандемијата на коронавирус.

По 418 жртви од „Ковид-19“, Франција сега е на четвртото место по бројот на починати, зад Италија, Шпанија и Кина.

Патем, досега во Франција се пријавени 44.550 заразени лица со коронавирус, во Франција,  а 7.927 досега се опоравиле.

Поврзани вести

Трамп остро за Трудо: Тој е дволичен и не издвојува ни два отсто за одбраната

Maja_Serafimova

Деветмина убиени во играчница во Мексико

Никола Поповски

Макрон: Сакам да ја засилам својата политика на протерување

user4

Како руски сухој избегна противавионски ракети (ВИДЕО)

Кинескиот град премина во воена состојба поради коронавирусот: Се воведуваат построги мерки

Коронавирусот пустоши низ САД: Над 55 000 заразени и 800 починати