Вести СВЕТ

Најцрн ден во Велика Британија: 87 починати во последните 24 часа, вкупно 414

Бројот на починати од коронавирусот во Англија се зголемил на 414, според англиската Национална здравствена служба.

Во соопштението се вели дека бројот на починати во Англија е зголемен по смртта на уште 28 лица кои биле позитивни на тестот за коронавирус.

Најновите жртви се на возраст меѓу 47 и 93 години, а сите лица веќе страдале од некоја друга болест, освен еден четириесет и седумгодишен маж.

Бројот на мртви од коронавирус во Велика Британија порасна за 87 во изминатото деноноќие, што е најголем пораст од почетокот на кризата.

Поврзани вести

Палмер: Русија и Кина се проширија на Балканот, од суштинско значење е Северна Македонија и Албанија да имаат јасен европски пат и европска перспектива

Никола Поповски

Пукал на полицијата во Сараево, па се убил со бомба (ВИДЕО)

Грабар-Китаровиќ „прогласи“ победа на завршниот митинг

Рама е за „Балкански Шенген“, Курти сака „Албански Шенген“

Никола Поповски

Дијагностициран 13-от случај на заболен од коронавирус во САД

Докторите ги вадат маските во Вухан: Коронавирусот е победен! (ВИДЕО)

Александар Петровски