СВЕТ

„НЕ СМЕЕВ ДА ГО ОСТАВАМ САМ СО ПУТИН“: Книгата на Болтон ја тресе Америка

Во интервју за „АБЦ Њуз“, поранешниот советник за национална безбедност Џон Болтон зборуваше за својата книга „Собата каде што сè се случи“, откривајќи што читателите ќе можат да прочитаат за изборите за надворешна политика на американскиот претседател Доналд Трамп.

Во светло на неговата претстојна книга, поранешниот советник на Трамп откри зошто се плашел да го остави американскиот претседател сам со неговиот руски колега Владимир Путин за време на самитот во 2018 година во Хелсинки.

Болтон рече дека тоа е затоа што „во ниеден момент не знаевме што тој [Трамп] ќе рече“.

„Во ниеден момент не знаевме што ќе каже. Сега, јас сум многу сигурен дека ништо не се случи во „еден-на-еден“ разговор. Но, тоа значи дека се извлековме без да ги повредиме американските интереси. Ние сигурно не остваривме напредок во интересите“, рече тој.

Болтон, исто така, за време на интервјуто рече дека верува дека Путин смета дека „може да си игра со Трамп“, откако го нарече рускиот претседател „паметен“ и „цврст“.

„Мислам дека Путин мисли дека може да игра со него. Мислам дека Путин е паметен, цврст. Тој игра лоша рака исклучително добро. Мислам дека гледа дека не се соочува со сериозен противник тука. И, тој работи на тоа“, рече Болтон.

Поврзани вести

Болсонаро продолжува да го намалува значењето на епидемијата на коронавирусот

Ѓукановиќ: Државата нема да се согласи на уцена и нема да попушти пред протестите

Коронавирус и религијата: Од Евреите побарано да не го бакнуваат Ѕидот на плачот

Успешен самит на „Нормандската четворка“ во Париз

Коронавирус во светот: Кои се најбезбедните држави во овој период?

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија