Регион СВЕТ

Нема полициски час во Србија, забрана за собирање на повеќе од 10 луѓе во Белград

Заврши седницата на Кризниот штаб за борба против короната во Србија.

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека разговарале за многу прашања, пред се во Белград, каде ситуацијата е најкритична. Брнабиќ изјави дека нема да има полициски час во Белград, но дека ќе се скрати работното време на угостителските објекти, трговските центри и продавниците.

– Разговаравме дали да се вратиме на времето во март, или да донесеме мерки за индивидуалните локални самоуправи каде имаме кризни ситуации, а каде ситуацијата е мирна, да ги оставиме да живеат. И врз основа на тоа, секоја локална самоуправа да ја прогласува ситуацијата. Договорот е дека немаме мерки за целата територија на Србија, но да се фокусираме таму каде што ситуацијата е вонредна, нестабилна а каде што граѓаните придонеле таму каде што нема потреба да се воведе вонредна состојба да ги оставиме да живеат, да прават прослави – рече Ана Брнабиќ.

Таа изјави дека разговарале првенствено за Белград и посочила дека е забрането собирање во затворени простории за повеќе од 10 лица.

– Ќе го ограничиме работното време во затворено од 21 до 6 часот наутро. Ова важи и за продавници, трговски центри. Што се однесува до отворените простори и градините, тој ќе остане од 23 часот до 6 часот наутро – рече премиерката.

Според неа, Србија скапо ќе плати за она што се случи синоќа и завчера во градот.

– Оние луѓе кои се заразиле за време на протестите треба да бидат сместени во здравствените установи. Ќе го видиме тоа за 5, 7 до 10 дена – рече таа.

 

Поврзани вести

Десетици илјади цивили во бегство поради турската офанзива

user3

Пробниот најдолг непрекинат лет од Њујорк до Сиднеј заврши успешно

Maja_Serafimova

Зошто Русија има потенцијал да го шири својот наратив меѓу земјите од Западен Балкан преку одредени медиуми?

Никола Поповски

Д-р Несторовиќ за откривањето на лек кој помага во борбата против коронавирусот: „Не е ништо ново, веќе го правиме тоа“

Stefanija Kuzmanovska

СЗО: Новиот коронавирус засега нема да биде прогласен за глобална здравствена закана

Нова снимка прикажува дека убиениот Афроамериканец не се спротивставил на апсењето: „Ве молам, не ме убивајте, не можам да дишам“ (видео)