Регион СВЕТ

Несторовиќ: Ако има втор бран на епидемијата, тогаш теориите на заговор ќе бидат точни

Српскиот пулмолог Бранислав Несторовиќ изрази уверување дека нивниот пристап кон епидемијата е „одличен, но дека сега сè треба да се остави на страна“.

„Сепак, постарите лица треба да носат маски и да се грижат за себе. „Мислам дека сè ќе помине до крајот на овој месец“, рече тој.

Тој вели дека луѓето треба да разберат дека ова повеќе не е вирус.

„Сега ќе поминеме најмногу време на оние кои доаѓаат од странство. Каков вирус тие носат и кој вид. „Овој вирус што циркулира кај нас исчезнува, тој умира“, рече тој и додаде дека останува на ставот дека вирусот нема да се врати.

Несторовиќ вели дека терминот социјално растојание е „тотално одвратен.

“Какво социјално растојание?” Избегнувајте близок контакт со странци. Така се велу на српски јазик. Социјалното растојание е кога сте целосно отуѓени, тоа не е во природата на нас Србите. Гледам дека луѓето почнаа да се ракуваат со рацете, што е убаво и се гушкаат, сите го чекавме овој момент “, вели Несторовиќ, потенцирајќи дека е важно и менталното враќање во нормала.

Д-р Несторовиќ рече дека прочитал студии на луѓе кои сериозно се занимаваат со коронавирусот и тие тврдат дека нема да има втор бран.

„Ако има, тогаш теориите на заговор ќе бидат точни и тоа ќе стане сериозна тема за разгледување“, рече Несторовиќ.

Поврзани вести

Тачи е обвинет за 98 убиства, судењето започнува во понеделник

Никола Поповски

Турција почна да ги лекува заболените од коронавирус со крвна плазма

Гренел до Тачи: Потребно е укинување на таксата на увозот од Србија и Босна и Херцеговина

Никола Поповски

Харадинај: Не е во ред да се злоупотребува ситуацијата со лицата кои се засолнија во Косово по силниот земјотрес во Албанија

Maja_Serafimova

Во Бразил ќе се тестира вакцина за коронавирус

Кинеско истражување: Колкави се шансите да се заразите кога сте во близина на асимптоматски пациенти?