Вести СВЕТ

Нетанјаху се согласи на гласање за претседател на неговата партија Ликуд

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се согласи на гласање за претседател на неговата партија Ликуд, потврди денеска партискиот портпарол.

Гласањето ќе се одржи во рок од шест недели, но не до крајниот рок од 11 декември, до кој израелскиот парламент мора да се распушти, изјави за ДПА портпаролот на партијата Ели Хазан.

Нетанјаху се согласи на гласањето откако израелскиот јавен обвинител минатата недела објави дека против него ќе бидат поднесени обвиненија за мито, измама и кршење на довербата, но сепак се надева дека ќе победи.

Притисокот врз Нетанјаху е засилен откако не успеа да формира влада по двата неубедливи избори оваа година.

Поврзани вести

Зеленски во посета на линијата на фронтот пред да оди на средба со Путин

Трамп против Твитер: Американскиот претседател ја потпиша уредбата со која ќе се ограничи заштитата на социјалните мрежи

Жена казнета со 400 евра поради непочитување на карантинот: Нејзиниот бизарен „изговор“ ќе ве насмее

Заразени над 301.600 лица – Состојба со коронавирусот во светот до 20 часот

Во Италија 420 починати: Се намалува бројот на новозаразени, откриено кога точно се појавил вирусот

Планирани се повеќе летови неделно на релацијата Белград-Приштина, објавено името на авиокомпанијата

Никола Поповски