Вести СВЕТ

Неверојатни сцени од протестите во САД: Маж извадил лак и стрела, демонстрантите го претепале (видео)

Насилните протести продолжуваат низ САД поради смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд. За време на протестот во Солт Лејк Сити, еден маж извадил лак и стрела, сакајќи да се справи со демонстрантите.

Се започнало кога собраните граѓани ја блокирале улицата и се судрија со еден од возачите. Во еден момент, човекот извади лак и стрела и викнал „Сите животи се важни“.

Стрелал кон граѓаните неколку пати, но тие брзо го совладале и го претепале, по што ги искршиле прозорците на неговиот автомобил и го превртиле.

Протестите започнаа мирно, но се претворија во големи немири, поради што властите воведоа полициски час во повеќе земји, а била повикана и Националната гарда.

Поврзани вести

Состојба во светот: Кина без нови случаи на коронавирус, опасност од нови жаришта во САД

Курти до министрите: Имате столици, но повеќе ќе стоите на нозе

Експерти наведоа кога очекуваат нов бран на пандемијата: „Вториот пик би можел да биде полош од првиот“

Stefanija Kuzmanovska

Убиен е напаѓачот во Москва, двајца тешко ранети (ВИДЕО)

Познатиот француски професор тврди: Коронавирусот наскоро би можел да исчезне! (ВИДЕО)

Трговската размена меѓу САД и Кина намалена за 14,8 отсто

user3