Регион СВЕТ

Невреме во Хрватска: На Јадранот дува силен ветер, бурата во Сплит носеше се пред себе (ВИДЕО)

Во хрватскиот дел на Јадранот сè уште дува силен ветер, а во повисоките области е можен снег, според прогнозата на Хрватскиот државен хидрометеоролошки институт.

На Јадранот, неволјите ќе бидат создадени од силен и бурен ветер што ќе го смени правецот – од југ преку југозапад кон северозапад, долж брегот на северен Јадран.

Морето ќе биде брановидно и, според фотографиите објавени на Фејсбук, ги поплави бреговите во Ровињ и Поруче, објави „Истрамет“.

Поради ветерот, прекинати се бројни линии на катамарани. Бурното море носеше канти за отпадоци и паркирани моторни возила.

Времето се очекува да се смири во текот на вечерта.

Според информациите на локалниот портал Далмација Данас, синоќа во 23 часот во Сплит се забележани силни налети од 101 км на час, а просечниот ветер достигнал брзина од дури 19 м / с.

„Во Сплит се чувствува како да пристигнал тропски циклон: поплава со бурен јужен ветер“, напишаа од Кромете на нивната страница на Фејсбук.

Беше снимен порој во Комижа. Синоќа на Свети Јури на Биоково, Југо имаше урагански налети до 129 км на час.

На Палагруша и на Ластово, налетот на ветерот се движеше до 118, односно 108 км / ч. Возачите се повикуваат да бидат претпазливи поради влажни коловози и силен ветер.

Поврзани вести

Рекорден број новозаразени во Косово

Влатко Зорба

Во завршна фаза е враќањето на украинските бродови запленети од Русија

Вучиќ ги откажал сите предизборни митинзи

Stefanija Kuzmanovska

Откако Италија ќе се отвори за туристите тие нема да одат во карантин

Хаос во Бугарија: Со јајца и домати е нападнато Министерството за одбрана (видео)

Никола Поповски

Колинда Грабар Китаровиќ на итна операција во клиниката во Загреб

Александар Петровски