Вести СВЕТ

Нов црн рекорд: Ќе има ли повторно „италијанско сценарио“?

Во Италија, во последните 24 часа се потврдени 19.143 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објавило тамошното Министерство за здравство.

Претходниот рекорд бил поставен вчера, кога имало 16.079 новозаразени, пренесува Ројтерс.

Од последниот пресек на бројките, 91 лице починало, што е помалку од 136 од претходниот и далеку помалку отколку екот на епидемијата во март и април, кога земјата објави повеќе од 900 случаи во еден ден.

Во Италија, од почетокот на епидемијата се потврдени 484.869 случаи на коронавирус, а починале 37.059 лица.

Поврзани вести

Тихановскаја најави средба со Бајден

Никола Поповски

Научниците имаат докази и теории: Зошто есенскиот бран на Ковид-19 ќе биде помалку смртоносен?

Никола Поповски

Курти: Косово се наоѓа во најсериозната ситуација по последната војна пред повеќе од две децении

Тројца српски „Пинк Пантери“ осудени на затворска казна во Швајцарија

Никола Поповски

Клуге: Половина од жртвите на коронавирус во Европа се од домови за нега на стари лица

Мицотакис: Кога ќе се пронајде вакцината треба да се прогласи за глобално јавно добро

Александар Петровски