Вести СВЕТ

Нова шокантна насловна на Шарли Ебдо: Ердоган во долна облека и гол задник на жена со хиџаб (фото)

Францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, познат по своите шокантни карикатури, ги исмејувал турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и пророкот Мухамед во една тиња.

Администрацијата на турскиот претседател експресно реагирала на појавата на провокативната карикатура, издавајќи изјава испратена до редакцијата на Шарли Ебдо, а бил спомнат и францускиот претседател Емануел Макрон.

„Анкара го осудува објавувањето на карикатурите на Ердоган во „Шарли Ебдо“ и ги смета за плодови на антимуслиманската програма на Макрон“, се вели во соопштението.

На карикатурата се гледа како Ердоган во долна облека го кревал задниот дел на традиционалната женска муслиманска облека на девојка, која со воодушевување го изговара зборот „Пророк“.

Поврзани вести

Пандемијата со новиот коронавирус ни дава увид во глобалните здравствени закани што ќе се појават

Александар Петровски

Професорот кој го предвиде пропаѓањето на Советскиот сојуз најави кога точно ќе се распадне САД!

ЗАГИНА ЦИВИЛ во гранатирање на село! Ерменија подготвува одговор во иста мера

Stefanija Kuzmanovska

Баку и Ереван се договорија за ново примирје

Влатко Зорба

Коронавирусот може да се пренесе преку плацентата на фетусот, вели истражување од Италија

Влатко Зорба

Во Хонг Конг уапсени се неколку студенти, кои се обиделе да излезат од универзитетскиот кампус