Регион СВЕТ

Нови детали: Зошто од авионот се катапултирал само еден пилот

Трагедијата за смртта на двајца пилоти на српската армија ја шокираше јавноста. За немилиот настан не престанува да се зборува, а генералот Бранко Билбија зборуваше за ова во српските медиуми.

– Имаше недоразбирање кога станува збор за трансфер на информации за катапултирање. Еден пилот не може да се катапултира на двоседот МиГ 21. Битно е кој пилот ја носи одлуката. И двајцата се катапултирани – истакна генералот, објаснувајќи дека со дејствие на едниот од нив, и двајцата се катапултираат.

Генералот објасни дека постои можност да се изврши таква интервенција за катапулт на едно, а не на друго седиште.

Сепак, како што рече, шансите за тоа се слаби, бидејќи во таква ситуација, катапултирање на еден ќе треба да се изврши намерно, што не било случај во оваа несреќа.

Поврзани вести

Медицинска сестра од Чиле после работа шета по ходниците и им свири виолина на Ковид пациентите (ВИДЕО)

Повеќе од 60 проценти од државните и општинските училишта во Јапонија ја продолжија работата

Цела Италија во карантин: 60 милиони луѓе во изолација

 Индија ја надмина Италија по бројот на заразени со коронавирусот

Гутереш во посета на Турција, Ердоган му го презентира планот за бегалците

Влатко Зорба

Нетанјаху: Анексијата на долината на Јордан од населбите на Западниот брег е мој приоритет