Регион СВЕТ

Обдукцијата открива: Познатата српска докторка извршила самоубиство

Обдукцијата на телото на српската докторка Виолета С. А. (50), добро познат пластичен хирург, недвосмислено покажа дека на 14 јуни сам си пресудила со нож во бањата на семејниот стан во центарот на Белград.

Имено, на нејзините гради биле откриени две плитки дупки, кои биле кобни за неа. Нејзиниот сопруг и син, кои биле во станот во моментот на самоубиството на Виолета, во меѓувреме биле сослушани на полиграф, што покажало дека тие немаат никаква врска со смртта на познатата докторка, кој била основач на приватна клиника за пластична хирургија.

Извор од истрагата потврди дека по завршувањето на обдукцијата на телото, е отстрането секое сомневање дека може да се работи за убиство.

– Физичките повреди во форма на неколку плитки убодни рани во пределот на градниот кош биле фатални и придонеле за многу брза смрт – се посочува во извештајот на вештакот.

Исто така, нарачани се токсиколошки анализи, кои треба да покажат дали Виолета имала алкохол или други опијати во нејзината крв на кобниот ден.

– Во меѓувреме, полицијата ги испрашуваше синот и сопругот на Виолета. Објаснија дека Виолета тајно го однела ножот во бањата на кобниот ден. Бидејќи таа не излегла долго време, тие ја повикале, но таа не одговорила. Ја скршиле вратата и ја пронашле мртва. Имала крвав нож покрај телото. Тие го кажаа сето ова за време на полиграфскиот преглед, што покажа дека ја кажуваат вистината. Покрај тоа, на ножот и на телото на Виолета немало други биолошки траги, а нема што да укаже дека станува збор за кривично дело – вели изворот.

Инаку, во јавноста со денови се шпекулираше за тоа како Виолета имала сила да се прободе во срцето. Како и да е, веројатно и помогнало дека има широко познавање на анатомијата и точно знаела како да си зададе кобен убод.

Имаше и шпекулации за мотивите за нејзино самоубиство, но само нејзиниот сопруг и син може да знаат нешто за тоа. Претходно, пријателите на Виолета изјавија за српските медиуми дека таа се променила во последните месеци и дека, очигледно, криела од другите што ја мачи.

За потсетување, пациенти во болницата на Виолета за козметичка хирургија биле многу познати личности, поп-sвезди и модели, затоа што таа била експерт за операции за зголемување на градите и корекција на лицето.

Поврзани вести

Опозициските Шкотска национална партија и Либералните демократи сакаат изборите да се одржат на 9 декември

Maja_Serafimova

„Шест морничави минути“: Снаата на Трамп го украла шоуто (видео)

Никола Поповски

Лидерите на Западен Балкан на самит во Вашингтон во среда

Stefanija Kuzmanovska

Концентрацијата на јаглерод диоксид во атмосферата има најголем раст од 1958 година

Каталонските сепаратисти ќе гласаат „воздржано“ за Санчез да добие поддршка за нов шпански премиер

Австралискиот премиер Скот Морисон се извини поради тоа што замина на одмор кога земјата се бори со пожари