Вести СВЕТ

Од карантин пуштени 181 лице во Франција

Првата група француски државјани, евакуирани од кинескиот град Вухан, се ослободени денес од карантин, по две недели.

Ниту едно од 181 лице не било позитивно на вирусот, соопштија официјалните лица.

„Немаше никакви проблеми и луѓето се среќни затоа што заврши“, рече директорот на Црвениот крст, Марк Зилтман.

Патниците по евакуацијата од Вухан, беа ставени во карантин во одморалиштето Кари ле Ру, на Азурниот брег.

Друга група, од 157, која се наоѓа на југот на Франција, сè уште е во карантин, од кои 122 ќе бидат ослободени на 16 февруари, а останатите на 23-ти.

Во Франција се пријавени 11 случаи на коронавирусот.

Поврзани вести

Нетанјаху: Борбите со палестинските екстремисти може да бидат долготрајни

Опомена од хуманитарните организации: Доколку овие земји не добијат итна помош, милијарда луѓе може да се заразат со коронавирусот

Српски имунолог објаснува што коронавирусот му прави на вашето тело (ВИДЕО)

Хонг Конг со електронски нараквици ги контролира луѓето во самоизолација

Италија: За првпат има повеќе респиратори отколку пациенти на кои се потребни

Ангела Меркел најмоќна жена во 2019 година според Форбс