Регион СВЕТ

Од коронавирус почина државниот секретар во Министерството за животна средина на Србија

Денеска почина државниот секретар во Министерството за животна средина на Србија, Бранислав Блажиќ кој беше позитивен на коронавирусот.

„Бранислав почина ова попладне во Белград. Искажувам сочувство на семејството и пријателите. Во солзи сум. Тој беше прекрасен човек. Тој целиот свој живот го посвети на заштитата на животната средина. Министерството и Владата ќе се погрижат децата и семејството да бидат згрижени”, потврди министерот за животна средина Горан Триван за српски Курир.

Пред пет дена Блажиќ беше ставен на респиратор на Клиниката за инфективни болести во Белград.

За жал, тој ја загуби битката за живот.

Блажиќ е од Кикинда, град кој е едно од жариштата на епидемијата на коронавирусот во Србија, но со години живее и работи во Белград. Тој е еден од основачите на Српската напредна партија и член на претседателството на СНС.

Поврзани вести

Париската опера загуби 15 милиони евра поради штрајкот

Stefanija Kuzmanovska

Седум лица загинаа во тешка сообраќајка во Унгарија

Maja_Serafimova

САД: Првите смртни случаи од коронавирусот биле неколку недели порано отколку што се мислело

Stefanija Kuzmanovska

Брисел: Србија може да биде дел од договорот со други земји и организации сè додека не стане земја членка на ЕУ

Maja_Serafimova

Мачки, Сирија и Салах: Во овој сириски град живеат повеќе мачки отколку луѓе

Меркел ќе ја посети Турција – тема на разговор миграцискиот пакт со ЕУ

Никола Поповски