Регион СВЕТ

Од први јуни ќе бидат отворени границите меѓу Србија, Бугарија и Грција

Границите меѓу Србија, Бугарија и Грција ќе бидат отворени на први јуни, додека за туризам Грција ќе биде отворена од 15 јуни, дознава Блиц.рс.

Тоа е договорено на видео-состанокот меѓу лидерите на Србија, Грција, Бугарија и Романија.

На тој начин државните раководства пробуваат да ја спасат економијата, но со гарантирање на безбедност на сите граѓани.

На состанокот учествувале српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерите на Грција, Бугарија и Романија, Киријакос Мицотакис, Бојко Борисов и Лудовик Орбан.

Поврзани вести

Во последните 24 часа, уште 10 лица починале од коронавирус во Србија, а други 359 лица се заразиле

Протест „Новинари против фантоми“ пред српската Влада

Maja_Serafimova

ОАЕ имаат најуспешна терапија за корона: Ниту еден пациент не пријавил штетни дејства (ФОТО)

Американска телевизија: Навални е обезбедуван од германската полиција (видео)

Никола Поповски

Кина објавила санкции против американски компании поради продажба на оружје на Тајван

Никола Поповски

Финансиски скандал го тресе Ватикан

Александар Петровски