Регион СВЕТ

Огромен крузер со заразен екипаж плови кон Пиреја

Дванаесет членови на екипажот на крузерот со повеќе од 1.500 луѓе кои ги обиколија грчките острови беа тестирани на вирусот корона и беа изолирани на бродот, соопштија денеска грчките власти.

Бродот „Мајн Шиф Сикс“, кој плови под знамето на Малта, за „Туи крстарења“, синоќа го започна своето патување во Хераклион на јужниот грчки остров Крит, со 922 патници и 666 членови на екипажот, соопшти денеска грчкото Министерство за поморски работи. Требаше да отплови до Пиреја, главното пристаниште близу Атина и подоцна кон западниот остров Крф.

Спроведено е тестирање на 150 члена на екипажот, од кои 12 биле позитивни на вирусот корона, соопшти Министерството. Примерок тест на патниците не беше спроведен затоа што тие мораа да направат негативен тест за вирусот корона пред да се качат на бродот.

Оние кои беа позитивни на Ковид-19 беа изолирани, а бродот се упати кон Пиреја.

Грчките здравствени власти изјавија дека бродот се очекува да пристигне утре и дека тимот на Националната управа за јавно здравје ќе биде таму за да изврши преиспитување на 12 позитивни случаи, како и секој од нив кога екипажот на бродот и лекарот на бродот проценат дека треба да се тестира.
Според раководството, сите 12, кај кои имало позитивен тест, се асимптоматски и имаат ниско ниво на вирус.

Поврзани вести

Гори облакодер во Емиратите: Засега без информации за жртви (видео)

Пирати киднапирале од брод седум странски државјани, меѓу нив има и Срби

Пандемијата ги зголеми ризиците по мирот во светот, вели генералниот секретар на ОН

Stefanija Kuzmanovska

Реакции поради повлекувањето на САД од Договорот за климата

Влатко Зорба

Мировниот план на Трамп: Ниту еден Палестинец, муслиман или христијанин нема да го прифати „Договорот на столетието“

Никола Поповски

Во грчкото МНР денес се одржа конференција “NO DEAL BREXIT“

Maja_Serafimova