Регион СВЕТ

Откриен атентаторот кој го разнесе џипот на Стојановиќ

Експлозивната направа поставена под џипот на Страхиња Стојановиќ (30), кој беше убиен во неделата во Нов Белград, најверојатно ја активирал велосипедист, кој бил во непосредна близина, ексклузивно дознава српски Курир.

Тој бил снимен од камери.

– Прегледана е снимка од безбедносните камери од околните згради и е проверено движењето на сите минувачи кои биле пронајдени во близина на улицата бригада Омладинских за време на експлозијата. Истражителите најмногу ги привлекуваше човек облечен како професионален велосипедист, кој беше снимен додека минуваше недалеку од местото каде што беше разнесен Стојановиќ – открива изворот за Курир од истрагата, кој тргнал од блокови на Нов Белград во правец на реката Сава.

Поврзани вести

Руски виролог предупредува: Постојат три можни сценарија во борбата со Ковид-19

Бени Ганц го врати мандатот за формирање нова израелска влада

Лекарот на Трамп тврди: Претседателот повеќе не е заразен (фото)

Никола Поповски

Трамп бара прекин во пребројувањето на гласовите и во Пенсилванија

Никола Поповски

Турција: Донесен нацрт закон за регулирање на социјалните мрежи

Stefanija Kuzmanovska

Уште 89 лица починаа во Кина од коронавирусот, вкупната бројка на починати сега изнесува 811

Александар Петровски