Вести СВЕТ

Откриени нови подземни езера со течна вода на Марс

Во близина на јужниот пол на Марс, благодарение на радарскиот инструмент на вселенското летало на Европската вселенска агенција, откриени се уште три подземни езера со течна вода.

Во исто време, беше потврдено постоењето на четврто, поголемо езеро, во близина на кое се наоѓаат сите три новооткриени езера.

Според Би-Би-Си, течната вода е важна за можноста за формирање и одржување на животот, но се смета дека водата во овие езера е исклучително солена, што потенцијално им отежнува на микробите да преживеат во нив.

Поради ретката атмосфера, течната вода на површината на Марс е скоро невозможна појава, но под дното на „црвената планета“ сепак ја има.

Поврзани вести

Бугарски политичар за Борисов: Сликите се монтажа, фактот што премиерот е сликан додека спие ги помина сите граници

Забрана за украинскиот и полскиот претседател да држат говори во Ерусалим

Никола Поповски

Од вечерва: Првата европска престолнина која повторно ќе биде ставена во карантин

Никола Поповски

Замерка од Приштина: Лајчак е добредојден само ако ја прифати реалноста на Косово

Околу 80.000 луѓе се собраа во Барселона за поддршка на единството на Шпанија

Maja_Serafimova

Пенс не е во карантин, работи денес во Белата куќа

Stefanija Kuzmanovska