Регион СВЕТ

Ова се загинатите српски пилоти: Се срушија кај Мал Зворник борејќи се МИГ 21 да не падне врз куќи

Пилотите мајор Дејан Крсник и капетанот на прва класа Звонко Васиjeевиќ од 101-та ловечка ескадрила на 204-та воздушна бригада на српските воено-воздушни сили загинаа денес при падот на авионот Миг-21 во атарот на селото Брасина кај Мал Зворник.

Пилот-мајор Дејан Крсник, командант на 4-то одделение за авијација на 101-та борбена ескадрила, е роден на 28 мај 1971 година во Белград. Тој е на професионална воена служба од 30 јули 1994 година. Тој е оженет и татко на едно дете. Капетанот пилот Прва класа Звонко Васиjeевиќ, помошник командант за разузнавачки работи и разузнавачки работи на 101-та ловечко-авијациска ескадрила, е роден на 3 октомври 1977 година во Лозница. Тој е на професионална воена служба од 29.09.2001 година. Тој е оженет и татко на две деца.

Врховниот командант на српската армија Александар Вучиќ, министерот за одбрана Александар Вулин и началникот на ГШ генерал Милан Мојсиловиќ испратија телеграми со сочувство до семејствата на загинатите пилоти. Авионот МиГ-21 бил прегледан пред полетувањето во согласност со сите процедури, а по увидот утврдено е дека е исправен и подготвен за лет.

Авионот Миг-21 на српската армија се урна при извршување на редовна задача за летање денес околу 9:10 часот во атарот на селото Брасина кај Мал Зворник.

Поврзани вести

Лавров: Москва може да ги замрзне контактите со ЕУ како одговор на санкциите

Никола Поповски

Научници направиле маска што го неутрализира коронавирусот

Бројот на мртви во Вухан за 50 отсто поголем

Вучиќ и Хоти се согласија за нормализација и договор

Stefanija Kuzmanovska

Косово: Недостаток на тестови за Ковид-19

СЗО: Имаме некои третмани што се во раните фази од истражувањата, а кои можат да ја ограничат тежината или должината на траењето на болеста