Категорија : СВЕТ

Вести СВЕТ

Њујоршки лекар ги предупредува сите мажи кои го имаат слична градба на тело: Чувајте се повеќе од кога било, изложени сте на најголем ризик (видео)

Д-р Рабин Рахмани, директор на Одделот за истражување во болницата Маимонидс во Њујорк, објави видео за кое верува дека е од големо значење, особено за...
Вести СВЕТ

Дали знаете што се респиратори и како функционираат: Трендот на нивно купување потсетува на паничното купување тоалетна хартија

Сите прашуваат за респиратори и за тоа кога ќе се набават, но дали навистина знаат за што се потребни и на кој начин работат. Оваа...
Вести СВЕТ

СЗО ја стави на прелиминарниот список: Руска вакцина против КОВИД-19?

Светската здравствена организација ја стави на списокот со потенцијални вакцини. Институтот за истражување за вакцини и серуми на Руската Федерална агенција за биомедицина објави денес...
Вести СВЕТ

Трамп: СЗО најмногу е финансирана од САД, но и натаму најмногу е насочена кон Кина

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека...
Вести СВЕТ

Италија: Опаѓа бројот на смртни случаи, најмалку новозаразени од 10-ти март

Италијанската национална служба за цивилна заштита во Рим одржа прес-конференција на која објави нови информации за починатите и болните во таа земја. Според последните информации,...
ЕУ

Зградата на Европскиот парламент во Стразбур станува центар за тестирање на коронавирус

Влатко Зорба
Седиштето на Европскиот парламент во Стразбур, Франција, привремено ќе стане центар за тестирање на коронавирус, објави претседателот на парламентот, Давид Сасоли. „Ние сакаме да бидеме...
Вести

КОВИД-19 предизвика пандемија на лажни информации

Влатко Зорба
Исто како што во изминатите децении има потенцијално опасни лаги во врска со СИДА, веродостојноста на тестирањето за болеста и третманите, така и во денешно...
Вести МАГАЗИН СВЕТ

Дали француски научници ја открија замената за респираторите: Лекот за потешко заразените пациети доаѓа од природата

Француските научници да започнат со истражување што би можело да им помогне на најсериозните пациенти со коронавирус. Респираторнаta замена може да се најде во природата,...