Категорија : СВЕТ

Регион

Идната година во Хрватска ќе се организира самит ЕУ-Западен Балкан

Влатко Зорба
Хрватскиот амбасадор во Србија, Гордан Бакота, синоќа изјави дека самит на Западен Балкан и Европската унија ќе се одржи во неговата држава следната година. Од...
Регион

Грција – САД: Конзистентна имплементација на Договорот од Преспа

Влатко Зорба
Договорот од Преспа и важноста на неговата конзистентна имплементација со добра волја, како и интеграцијата на земјите од Западен Балкан во европските и трансатлантските институции...
Вести

Награда од 50.000 американски долари за информации за свиркачот на Трамп

Влатко Зорба
Американски официјални претставници презедоа мерки за безбедност за да заштитат припадник на разузнавачката служба, односно свиркачот чија изјава минатата недела предизвика процес за импичмент на...
Вести

Штетите во економијата на Хонг Конг во последниве 6 дена се над 350 милиони долари

Влатко Зорба
Економијата на Хонг Конг загуби најмалку 2,8 милијарди хонгконшки долари (357 милиони американски долари) во немирите во изминатите шест дена. Тоа го објави денеска Саут...
Регион

Помпео: Сакаме Грција да го предводи Балканот

Влатко Зорба
Американскиот државен секретар Мајк Помпео рече дека САД сакаат Грција да го предводи Балканот. Тој за атинската телевизија Скаи изјави дека во поширок контекст, САД...
Вести

Tурски авиони пукаа врз објекти на Курдите во северна Сирија

Влатко Зорба
Авиони на турските ВВС ноќеска извршија воздушен напад врз објекти на курдските вооружени групи во северна Сирија, јави телевизијата Мајдин. Како што е објавено, целта...
Вести

Трамп се закани дека ќе ја „уништи и избрише“ економијата на Турција

Влатко Зорба
Претседателот на САД, Доналд Трамп ги повтори своите закани од пред еден месец дека „целосно ќе ја уништи и избрише“ турската економија доколку Анкара „ги...
Регион

Курти: Дијалог почнувам прво со Србите на Косово

Влатко Зорба
Лидерот на движењето „Самоопределување“, Албин Курти, кој победи на вчерашните предвремени парламентарни избори на Косово, за тиранската телевизја Топ чанел меѓу другото зборува за царинската...