Регион СВЕТ

Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер не ја исклучи можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово.

„На страните им останува да ги утврдат параметрите на дијалогот“, рече тој во интервју за порталот „ЕУ обсервер во Брисел“, запрашан за планот за размена на територии, пренесува Бета.

„Она што го поддржуваме е страните да најдат начин да се вратат на преговарачката маса, да ги стават сите важни прашања на масата за преговарање и да најдат начин за нормализирање на односите“, рече Палмер.

„Идеално би било со взаемен договор. Ние би сакале да го видиме взаемното признавање на Србија и Косово како резултат на овој процес“, додаде тој.

Палмер одби да одговори на дополнителните прашања за тоа дали ставот на САД е во спротивност со ставот на Германија дека договорот меѓу Србија и Косово за размена на територии може да го дестабилизира регионот.

Поврзани вести

Србија со раст на БДП од 6,1% во четвртиот квартал, ја надмина и Кина

Влатко Зорба

Политико: Пандемијата со коронавирус покажа каков лидер доби секоја земја

Путин: Главната задача во борбата против вирусот – да се локализираат изворите на неговото ширење

Stefanija Kuzmanovska

Илјадници луѓе во Мадрид протестираат заради климатските промени (ВИДЕО)

Кралицата Елизабета Втора: Приоритет на британската Влада е да излезе од Европска Унија на 31 октомври

Влатко Зорба

Милановиќ е новиот претседател на Хрватска

Влатко Зорба