ЕУ СВЕТ

Папата Франциск негативен на коронавирус

Папата Франциск, кој денеска како и секој ден водеше утринска миса во својата резиденција, е негативен на коронавирусот, пишуваат двата италијански весника  „Месаџеро“ и „Фато Котидиано“.

Тие објавија дека поглаварот на Римокатоличката црква е тестиран вчера, откако истиот ден беше откриено дека е заразен еден свештеник кој долги години живее во резиденцијата на папата во Ватикан. Тестирањето е извршено за сите лица кои работат во Куќата на Света Марта, особено за секретарите на папата.

Сите резултати биле негативни, пишуваат весниците, повикувајќи се на внатрешни извори во Ватикан. Светата столица не ја потврди службено оваа информација, како што не го коментираше ниту првото тестирање на папата Франциск на почетокот на март, кога тој имаше настинка.

Поврзани вести

Вол Стрит запре за 15 минути: Паника на берзите поради коронавирусот

Во запленетата нарко-подморница во Шпанија, полицијата открила над три тона кокаин

Влатко Зорба

Аналитичари: Грабар-Китаровиќ ќе добие втор мандат

Концентрацијата на јаглерод диоксид во атмосферата има најголем раст од 1958 година

Северна Кореја го нарече јапонскиот премиер „идиот“

Влатко Зорба

Георгиева: Пандемијата ќе предизвика глобална рецесија во 2020 година