Вести СВЕТ

Патниците од крузерот „Вестердам“ се симнаа во Камбоџа

Патниците од крузерот „Вестердам“, кои минаа две недели на море, откако пет држави не им дозволија да се закотват од страв од ширење на вирусот КОВИД-19, денес се симнаа во Камбоџа.

Крузерот, во кој има 1.455 патници и 802 членови на екипажот, се закотви на пристаништето Сихануквил, Камбоџа.

Бродот се фокусираше на приближување на камбоџанските власти и екипа од медицински лица се качи на бродот во собирање примероци од патниците кои покажале знаци на лошо здравје или симптоми слични на грип, пренесува Ројтерс.

Сепак, според Министерството за здравство во земјата, тестовите покажале дека никој на крузерот не е заразен со вирусот КОВИД-19.

Камбоџанските власти им дале дозвола на патниците денес да тргнуваат, се вели во соопштението на операторот на бродот „Holland America Line“.

Крузерот го започна своето патување минатиот месец во Сингапур, а последна станица му беше Хонг Конг, каде досега се потврдени 50 случаи на коронавирус.

Закотвувањето на Вестердам беше одбиено од Тајланд, Филипини, Тајван, Јапонија и Гуам.

Поврзани вести

Србија годишно ја напуштаат повеќе од 51.000 млади луѓе

Пожар во Парламентот на Ерменија

Влатко Зорба

Крузерот „Дајмонд Принцес“: Израелската влада ќе ги евакуира своите државјани

Никола Поповски

Кралицата Елизабета Втора го потпиша предлог законот за излез на Велика Британија од ЕУ

За првпат во Франција поранешен претседател ќе биде изведен пред суд за корупција

Никола Поповски

Инцидент на дебата меѓу Шешељ и Чанак: „Свиња, ѓубре, злосторник..“ (видео)

Никола Поповски