ЕУ СВЕТ

Песков најави дека Русија  ќе испрати авион со медицинска и заштитна опрема во САД

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков најави дека Русија  ќе испрати авион со медицинска и заштитна опрема во САД.

– Се очекува авионот да полета до крајот на денот, изјави синоќа Песков.

Тој додаде дека помошта е договорена во понеделникот за време на телефонскиот разговор помеѓу претседателот на Русија, Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп.

Песков наведе дека Русија понудила помош во вид на медицинска и заштитна опрема, свесна за „тешката епидемиолошка ситуација“ во САД.

– Трамп со благодарност ја прифати оваа хуманитарна помош, посочи Песков.

Портпаролот на Кремљ наведе дека Путин нудејќи им помош на САД, имал во предвид, кога американските производители на медицинска опрема обезбедат резерви да и врата на Русија на ист начин. Тој додаде дека на таков принцип соработуваат Мосва и Пекинг.

– Сега кога моменталната ситуација влијае и може да се окарактеризира како глобална, не постои алтернатива за заедничката работа во духот на партнерството и взаемната помош, истакна Песков.

Поврзани вести

Трамп: Да не сум претседател би тужел

„Big Sleep Out“ – Светска акција за поддршка на бездомниците

Maja_Serafimova

Октомври е првиот месец во изминатите три децении кога САД не примиле ниту еден бегалец во земјата

Француски режисер обвинет за сексуално злоставување на малолетничка

Тројца претставници на Меѓународната агенција за атомска енергија се инфицирани со Ковид-19

Фелбермаер: Ова ќе биде мајка на сите рецесии