ЕУ СВЕТ

По повеќе од три децении, откриен убиецот на шведскиот премиер Улоф Палме

Шведското обвинителство соопшти денеска дека премиерот Улоф Палме бил убиен во 1986 година од Стиг Енстром, кој во меѓувреме извршил самоубиство, поради што се затвора повеќедецениската истрага.

„Лицето е Стиг Енгстром. Бидејќи е мртов, не можам да поднесам обвинение против него и решив да ја затворам истрагата“, рече обвинителот Кристер Петерсон.

Енгсром се самоубил во 2000 година, пренесува АП.
Палме беше застрелан во грбот додека одеше дома од кино со неговата сопруга Лисбет во Стокхолм.

Поврзани вести

Објавена снимка од нападот: Како официјален Сеул ја уништи канцеларијата за врски на самата граница со Јужна Кореја (видео)

Техеран демантира дека САД извршиле кибер напад врз Иран

Maja_Serafimova

Варуфакис: На Европа не ѝ треба солидарност

Stefanija Kuzmanovska

Нетанјаху: Нова ера за Израел и Косово

Никола Поповски

Експлозија во германски рудник, 38 луѓе заробени под земја

Влатко Зорба

Данска ги отвора училиштата, родителите незадоволни: „Децата не се заморчиња, ги испраќате на првата борбена линија“